גילוי אש

גילוי אש מציל חיים. הרבה בתים ובניינים במדינת ישראל אינם ממוגנים במערכות בטיחות כנגד אש. מערכת גילוי אש היא חובה בכל בית, במטרה למנוע התפשטות האש וכיבוי מהיר. על חשיבות מערכות גילוי אש בבית, במשרד או בכל מבנה אחר בו שוהים אנשים .

סיבות לנחיצות מערכת לגילוי אש

שריפות מתחילות מדליקות קטנות המואצות על ידי חשיפה למקור אנרגיה (דלק, מצית, גפרור) ובתהליך חימצון נפלטים גזים רעילים ונוצרת בעירה. כאשר התגלה מקור אש שאינו מבוקר, יכולה להגרם סכנה גדולה העשוייה להסתיים בכוויות, חנק, הרס ולעיתים מוות.

קצר חשמלי, נפילה של חפץ בוער (גפרור או סיגריה) ותאונות קטנות מעין אלה, יכולות להוביל לבעירה היוצאת משליטה. מקרים אחדים של כוחות טבע כמו, פגיעת ברק, שרב כבד בשדה קוצים, גם מובילים לשריפה גדולה בסביבת אזורי מגורים.

מטרת מערכת לגילוי אש

מערכת גילוי אש מותקנת בתוך הבית. מטרתה לזהות מקור דליקה, להתריע על ידי אזעקה והפעלת מערכת נוספת של כיבוי אש. המערכת למעשה מקטינה או מונעת נזקים שיכולים להגרם כתוצאה מהתפשטות האש למרחב.

מערכת גילוי אש צריכה להיות מותקנת במקצועיות ובהקפדה על כללי ההתקנה שלה. כמו כן, לאחר ההתקנה נדרשת ביקורת מדיי כמה זמן לוודא שלא נפגמה רגישותה או יעילותה בכלל לגילוי אש.

המתקינים חייבים לעבוד על פי הוראות היצרן ואין להמעיט בחשיבות ההקפדה על כללי ההתקנה כי הם מצילים חיים.

המודעות למערכות גילוי אש בישראל

מסקר שבוצע בשנים האחרונות התגלה כי רק ב 10% מהבתים במדגם מותקנת מערכת לגילוי אש וגם גלאי עשן. המסקנה היא , כי רוב הבתים או בנייני המגורים בארץ חשופים לסכנת שריפה.

לאחרונה, כל פרוייקט מגורים חדש מתחייב להתקין מערכות לגילוי אש כחלק בלתי נפרד מקבלת האישור לאיכלוס הבתים.

במקרי שריפות, חוקרי דליקות נעזרים רבות במערכות גילוי האש, גם אם פרצה בזדון. המערכות לגילוי אש המודרניות יותר יכולות להפיק מידע על היווצרות מקור האש במטרה למנוע את הישנותה.

מערכות גילוי אש חדישות מחוברות למוקדי כיבוי אש לצורך התראה מוקדמת ככל האפשר של צוותי כיבוי.

לסיכום, מערכות גילוי אש הן הכרח בכל בית כחלק ממערך הבטיחות שלו.